Pawilon Wyspiańskiego

Nowoczesny obiekt o przeznaczeniu wystawienniczo-konferencyjnym, zarządzany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. W praktyce Pawilon Wyspiańskiego w Krakowie pełni szereg najrozmaitszych funkcji: od kompleksowego punktu informacji turystycznej po swoiste centrum kultury i biznesu. O ile oferta konferencyjna niezbyt interesuje zdecydowaną większość zwiedzających miasto, tak już ekspozycje i wydarzenia artystyczne budzą znacznie żywsze emocje.

Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że stała wystawa w krakowskim Pawilonie Wyspiańskiego prezentuje się* cokolwiek mało imponująco. Otóż KBF skupia się na promowaniu organizowanych przez siebie imprez wszelkiego rodzaju oraz prezentacji zdjęć z kolejnych festiwali i innych wydarzeń kulturalnych. Mało zachęcającą perspektywę o 180 stopni odwracają efektowne witraże - zaprojektowane przez samego Stanisława Wyspiańskiego, a wykonane przez współczesnych mistrzów rzemiosła artystycznego z Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński. Wizerunki króla Kazimierza Wielkiego, księcia Henryka Pobożnego i świętego Stanisława Biskupa miały ozdobić katedrę na Wawelu, jednak kontrowersyjna wizja artysty okazała się nie do przyjęcia przez ówczesnych decydentów.

Ponadto do Pawilonu Wyspiańskiego trafiają - z mniejszą bądź większą regularnością - wernisaże dzieł sztuki, pokazy multimedialne i innego rodzaju ekspozycje czasowe. A skoro za zwiedzanie wystaw nie pobierane są opłaty*, odwiedzając Kraków warto tutaj wejść aby lepiej poznać niezwykły, artystyczny klimat dawnej stolicy Polski. Miłośników współczesnej architektury zainteresuje też sam budynek, zaprojektowany przez Krzysztofa Ingardena.


*póki co - pobieżna ocena aktualna na sierpień 2018

Dodaj opinię

Centrum konferencyjno-wystawiennicze, z Krakowskim Biurem Festiwalowym w roli operatora nowoczesnego obiektu. Pawilon Wyspiańskiego w Krakowie pełni kilka różnych funkcji, w tym punktu informacji turystycznej. Jednak główną rolę odgrywają najróżniejsze wydarzenia kulturalno-artystyczne oraz stała wystawa z witrażami według niezrealizowanego projektu Stanisława Wyspiańskiego dla wawelskiej katedry.

Pawilon Wyspiańskiego adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Pawilon Wyspiańskiego, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Pawilon Wyspiańskiego.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Pawilon Wyspiańskiego opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij