Plac Mariacki

  • Adres plac Mariacki
    31-042 Kraków
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Niewielki i urokliwy zakątek otaczający majestatyczny kościół Mariacki, niejako łączący Rynek Główny z Małym Rynkiem. Dziś plac Mariacki w Krakowie to niezwykle reprezentacyjne miejsce, z fantazyjną fontanną “Studzienka gołębi”, eleganckimi restauracjami, sklepami i innymi prestiżowymi lokalami. Jednak nie zawsze tak było.

Od średniowiecza - prawdopodobnie 1222 roku - do przełomu XVIII i XIX stulecia (ok. 1796-1803 r.) na krakowskim placu Mariackim znajdowała się nekropolia. Kościół św. Barbary służył wówczas za kaplicę cmentarną, zaś posąg Madonny na kolumnie przy ulicy Jagiellońskiej zdobił bramę do miejsca wiecznego spoczynku. Obszar dawnego cmentarza Mariackiego wyznacza biała, wapienna kostka jaką wyłożono skwer. Decyzja władz austriackich i biskupów o likwidacji nekropolii - i szerszym zakazie chowania zmarłych w obrębie miasta - była podyktowana względami sanitarnymi.

Wokół placu Mariackiego w Krakowie znajduje się kilka zabytkowych kamienic. Na szczególną uwagę zasługują Dom Pod Ogrojcem (z kopią rzeźby Wita Stwosza “Chrystus w Ogrojcu”, zdobiący niegdyś budynek oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym),Kamienica Hipolitów (oddział Muzeum Historii Miasta Krakowa) oraz Prałatówka z kunsztownymi dekoracjami sgraffitowymi i attykami.

fot. Jorge Láscar/cc 2.0/wikipedia.org

Mini przewodnik

Urokliwy skwer wokół kościoła Mariackiego. Dziś plac Mariacki w Krakowie to eleganckie i reprezentatywne miejsce, acz należy wiedzieć iż do końcówki XVIII w. funkcjonował tutaj cmentarz (zlikwidowany z powodów sanitarnych) - granice dawnej nekropolii wyznacza wapienna kostka. Na placu Mariackim znajduje się kilka zabytkowych kamienic, “Studzienka gołębi”, restauracje, sklepy itd.     fot. Jorge Láscar/cc 2.0/wikipedia.org


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja