Plac Św. Marii Magdaleny

Kolejny plac, jaki przylega do ul. Grodzkiej to niewielki i bardzo urokliwy plac Św. Marii Magdaleny ze stojącym na jego środku pomnikiem ks. Piotra Skargi. Chętnie przesiadują tu studenci, którzy mają zajęcia w znajdującym się niemal naprzeciwko Collegium Iuridicum, jednym z najstarszych gmachów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na wysokości placu piętrzą się przy Grodzkiej kościół śś. Piotra i Pawła, w którym mieści się krypta pochowanego tam Piotra Skargi oraz kościół św. Andrzeja.

Pierwszy z nich poprzedzony jest charakterystycznym ogrodzeniem złożonym z cokołów, na których stoją figury 12 apostołów. Świątynię zbudowano na przełomie XVI i XVII w., nadając jej formę nawiązującą do formy kościoła jezuickiego Il Gesu w Rzymie. Kościół św. Andrzeja ma charakter obronny. Wzniesiono go w końcu XI w., przebudowano w XIII, stanowi więc jeden z najstarszych zabytków miasta. Jest to świątynia trzynawowa, z transeptem, zamkniętym półkoliście prezbiterium, posiadająca 2 wieże od frontowej strony. Jej wnętrze i hełmy wieżowe wykonane są w stylu barokowym.

Ze świątynią połączony jest klasztor zbudowany dla klarysek w XIV w., w następnych stuleciach rozbudowany.

Dodaj opinię

Piękne i popularne miejsce spotkań, wciśnięte pomiędzy ulice Grodzką i Kanoniczą. Krakowski plac św. Marii Magdaleny jest otoczony interesującymi, historycznymi obiektami: od najstarszego gmachu uniwersyteckiego po zabytkowe kościoły. W jednym z nich, stylizowanym na rzymski Il Gesu, stoi grobowiec Piotra Skargi. Pomnik jezuity to centralny element skweru.

Plac Św. Marii Magdaleny adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Plac Św. Marii Magdaleny, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Plac Św. Marii Magdaleny.
  • Ulica
    Plac Św. Marii Magdaleny
    Plac Św. Marii Magdaleny mieści się przy ulicy Plac Św. Marii Magdaleny w Krakowie
  • 31-001 Kraków
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Plac Św. Marii Magdaleny opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij