Place Dominikański i Wszystkich Świętych

Droga Królewska wiedzie ulicą Grodzką, jedyną ulicą, która nie odchodzi od Rynku Głównego pod kątem prostym, lecz stanowi niby przedłużenie jego przekątnej. Grodzka podobnie jak Floriańska pełna jest sklepów, przytulnych kawiarenek i knajpek. Idąc nią, mija się place Dominikański i Wszystkich Świętych, przy których wyrastają gotyckie zabytki sakralne: bazylika św. Trójcy i kościół św. Franciszka z Asyżu.

Pierwsza ze świątyń jest trójnawową bazyliką, wzniesioną na miejscu romańskiego kościoła w XIV-XV w. Znajduje się w niej kilka kaplic grobowych, pobudowanych w XVII w., m.in. kaplica św. Jacka ze stiukami Baltazara Fontany i obrazami Tomasza Dolabelli. Kaplica została wzniesiona na wzór Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu i uważana jest za jedno z najwybitniejszych dzieł sztuki w Polsce. Do kościoła przylegają zabudowania klasztorne, wznoszone od XIII w., skupione wokół 3 wirydarzy-dziedzińców.

Drugą ze świątyń wystawiono w XIII w., w XV ją rozbudowano. Jest budowlą jednonawową z transeptem i przyległymi kaplicami. W jej urządzonym w stylu neogotyckim wnętrzu wyróżniają się polichromia i witraże wykonane według projektu Stanisława Wyspiańskiego oraz obrazy - stacje Drogi Krzyżowej będące dziełem Józefa Mehoffera.

Z kościołem połączone są zabudowania klasztorne, skupione wokół 2 dziedzińców, powstałe w XIV i XV w., potem wielokrotnie przebudowywane.

Dodaj opinię

Niewielkie skwery, usytuowane pomiędzy zabytkowymi przybytkami: kościołem Świętej Trójcy ze wschodniej oraz świątynią pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu z zachodniej strony. Leżą przy Drodze Królewskiej i są niezłym miejscem na małą przerwę w zwiedzaniu. Gdyby ktoś nie wiedział dokąd udać się dalej - działa to główny punkt informacji turystycznej.

Place Dominikański i Wszystkich Świętych adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Place Dominikański i Wszystkich Świętych, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Place Dominikański i Wszystkich Świętych.
  • Ulica
    Plac Dominikański
    Place Dominikański i Wszystkich Świętych mieści się przy ulicy Plac Dominikański w Krakowie
  • 31-004 Kraków
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Place Dominikański i Wszystkich Świętych opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij