Planty

Tym, którzy nie mają ochoty opuszczać Starego Miasta, a chcieliby zakosztować nieco zieleni, można polecić wizytę na Plantach. Jest to jeden z największych miejskich ogrodów, zamykający Rynek Główny wraz z odchodzącymi od niego uliczkami w czułym, zielonym uścisku (obwód Plant sięga 4 km).

Planty powstały w latach 20 XIX w. na miejscu dawnych murów miejskich i fosy. Obsadzone są głównie kasztanowcami, pełno w nich kwietnych klombów, zadbanych trawników, wygodnych ławeczek i… niestety, nieznośnych kawek i gawronów także. Trzeba więc uważać na głowę.

Na Plantach ustawione są pomniki znaczących dla Polski i Krakowa postaci, m.in. założyciela ogrodu - Floriana Straszewskiego, Mikołaja Kopernika, Artura Grottgera, Jadwigi Jagiełły. Na szczególną uwagę wśród upamiętnionych zasługują postacie związane z literaturą. Mowa zarówno o słynnych pisarzach - swoje popiersia mają tutaj chociażby Tadeusz Boy-Żeleński i Michał Bałucki - jak też bohaterach wielkich utworów z XIX stulecia. Statuy prezentują m.in. Grażynę i rycerza Litawora z poematu Adama Mickiewicza, Lillę Wenedę z dramatu Juliusza Słowackiego oraz bard Bojan - postać z prasłowiańskich legend, którą poeta Bohdan Zaleski uważał nieomal za swoje alter ego.

Zresztą od jakiegoś czasu Planty w Krakowie mają więcej niespodzianek dla miłośników dobrej literatury. Otóż z inicjatywy Krakowskiego Biura Festiwalowego pokaźna część ławek wzbogacono o tabliczki z kodami QR, po zeskanowaniu przekierowującymi na specjalną stroną internetową projektu Kody Miasta - Kraków Miasto Literatury UNESCO. Tam na ciekawskich czekają informacje o zasłużonych autorach (m.in. Wisławie Szymborskiej, Swietłanie Aleksiejewicz, Czesławie Miłoszu, Stanisławie Lemie, Jerzym Pilchu, Eduardzie Mendozie czy Josephie Conradzie) oraz fragmenty ich tekstów do odsłuchania.

Dodaj opinię

Park otaczający Stare Miasto, założony w latach ‘20 XIX stulecia wzdłuż linii średniowiecznych murów i fosy. Planty wiją się niczym wąż, obwód zielonego terenu to ok. 4 km. Roślinność parku tworzą przede wszystkim kasztanowce. Rzecz jasna nie brakuje zadbanych alejek, przyciętych trawników, ławeczek i stylowych latarni. Warto zwrócić uwagę na liczne pomniki i akcenty podkreślające literacki charakter Krakowa.

Planty adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Planty, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Planty.
  • Ulica
    Planty
    Planty mieści się przy ulicy Planty w Krakowie
  • 30-698 Kraków
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Planty opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij