Dawna siedziba władz podkrakowskiego, hołubionego przez króla Kazimierza Wielkiego miasta, które ostatecznie w 1800 roku stało się jedną z dzielnic Krakowa. Murowany ratusz na Kazimierzu wzniesiono w 1414 r., na miejscu drewnianego magistratu z pierwszej połowy XIV wieku. W prezentowanym zabytku architektury zachowały się ślady wielu historycznych epok i wydarzeń.
I tak w piwnicach kazimierskiego ratusza do dziś widać sporo średniowiecznych elementów. Z kolei wieńczące konstrukcję krenelażowe attyki oraz wieżowy zegar - najstarszy tego typu w całym Krakowie - pochodzą z czasów renesansowych. Oczywiście na przestrzeni dziejów budynek kilkukrotnie przebudowywano: czy to z powodu pożarów, czy to ze względu na zniszczenia wojenne, czy też z uwagi na zmianę przeznaczenia dawnego urzędu.
Na początku XIX stulecia przy placu Wolnica umieszczono szkołę Przemysłowo-Handlową, następnie funkcje oświatowe kontynuowała tutaj szkoła żydowska (do której uczęszczały również chrześcijańskie dzieci). Wkrótce po zakończeniu II Wojny Światowej ratusz na Kazimierzu w Krakowie stał się główną siedzibą Muzeum Etnograficznego imienia Seweryna Udzieli.
Ceny wejściówek do ratusza na Kazimierzu, oddziału Muzeum Etnograficznego w Krakowie - stan na sierpień 2018:
W NIEDZIELE WSTĘP NA WYSTAWY STAŁE WOLNY OD OPŁAT
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.XV-wieczny zabytek o bogatej historii i równie intrygującej architekturze. Ratusz na Kazimierzu wymurowano w 1414 r., budynek służył jako magistrat aż do początków XIX w, kiedy to założone przez króla Kazimierza Wielkiego miasto stało się częścią Krakowa. Wyróżniające się elementy budowli to renesansowe attyki i zegar wieżowy. Po II WŚ siedziba Muzeum Etnograficznego.