Ratusz na Kazimierzu

Dawna siedziba władz podkrakowskiego, hołubionego przez króla Kazimierza Wielkiego miasta, które ostatecznie w 1800 roku stało się jedną z dzielnic Krakowa. Murowany ratusz na Kazimierzu wzniesiono w 1414 r., na miejscu drewnianego magistratu z pierwszej połowy XIV wieku. W prezentowanym zabytku architektury zachowały się ślady wielu historycznych epok i wydarzeń.

I tak w piwnicach kazimierskiego ratusza do dziś widać sporo średniowiecznych elementów. Z kolei wieńczące konstrukcję krenelażowe attyki oraz wieżowy zegar - najstarszy tego typu w całym Krakowie - pochodzą z czasów renesansowych. Oczywiście na przestrzeni dziejów budynek kilkukrotnie przebudowywano: czy to z powodu pożarów, czy to ze względu na zniszczenia wojenne, czy też z uwagi na zmianę przeznaczenia dawnego urzędu.

Na początku XIX stulecia przy placu Wolnica umieszczono szkołę Przemysłowo-Handlową, następnie funkcje oświatowe kontynuowała tutaj szkoła żydowska (do której uczęszczały również chrześcijańskie dzieci). Wkrótce po zakończeniu II Wojny Światowej ratusz na Kazimierzu w Krakowie stał się główną siedzibą Muzeum Etnograficznego imienia Seweryna Udzieli.

Dodaj opinię

Ceny wejściówek do ratusza na Kazimierzu, oddziału Muzeum Etnograficznego w Krakowie - stan na sierpień 2018:

 • bilet ulgowy 7 zł
 • bilet ulgowy grupowy 5 zł/os. (minimum 10 uczestników)
 • bilet ulgowy łączony z Domem Esterki 10 zł
 • bilet normalny 13 zł
 • bilet normalny grupowy 10 zł/os. (minimum 10 uczestników)
 • bilet normalny łączony z Domem Esterki 14 zł
 • bilet rodzinny (2+1 lub 1+2) 20 zł ; każda kolejna osoba +7 zł

W NIEDZIELE WSTĘP NA WYSTAWY STAŁE WOLNY OD OPŁAT

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

XV-wieczny zabytek o bogatej historii i równie intrygującej architekturze. Ratusz na Kazimierzu wymurowano w 1414 r., budynek służył jako magistrat aż do początków XIX w, kiedy to założone przez króla Kazimierza Wielkiego miasto stało się częścią Krakowa. Wyróżniające się elementy budowli to renesansowe attyki i zegar wieżowy. Po II WŚ siedziba Muzeum Etnograficznego.

Ratusz na Kazimierzu adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Ratusz na Kazimierzu, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Ratusz na Kazimierzu.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Ratusz na Kazimierzu. Redakcja serwisu www.e-krakow.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 7-10 zł
  Ratusz na Kazimierzu cena biletu ulgowego: 7-10 zł
 • 13-14 zł
  Ratusz na Kazimierzu cena biletu normalnego: 13-14 zł
 • od 20 zł
  Ratusz na Kazimierzu cena biletu rodzinnego: od 20 zł
 • Grupowy 5-10 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Ratusz na Kazimierzu opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij