Sanktuarium Ecce Homo

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Chrześcijańskie miejsce kultu znane również jako sanktuarium św. brata Alberta, ściśle związane z życiem, działalnością i twórczością tej niezwykłej postaci. Sanktuarium Ecce Homo w Krakowie to kameralny kościółek na terenie klasztoru albertynek, żeńskiego zgromadzenia współzakładanego przez błogosławioną siostrę Bernardynę Marię Jabłońską i świętego brata Alberta - czyli Adama Chmielowskiego.

Architektura krakowskiego sanktuarium Ecce Homo, wybudowanego w latach 1982-1985, pozostaje zdecydowanie w cieniu obrazu, który Chmielowski malował przez długi czas od 1879 roku. Można się spotkać z opiniami, wedle których poruszający wizerunek umęczonego do granic Chrystusa - czyli właśnie Ecce Homo, od wypowiedzianych przez Piłata słów “Oto człowiek” - jest wyrazem wielkiej przemiany, jaka właśnie dokonywała się życiu artysty. Technicznie rzecz biorąc dzieło nigdy nie zostało w pełni ukończone, w 1880 r. Chmielowski przywdział szaty jezuity, aby po paru miesiącach wstąpić w szeregi franciszkanów. Założone przez niego i wspomnianą Jabłońską zgromadzenie znane jest z pomocy ubogim, bezdomnym i opuszczonym. Zgodnie z maksymą: “Trzeba każdemu dać jeść, bezdomnemu miejsce, a nagiemu odzież, bez dachu i kawałka chleba może on już tylko kraść albo żebrać dla utrzymania życia”.

W sanktuarium Ecce Homo z Krakowa znajdują się także relikwie założycieli albertyńskich zgromadzeń zakonnych. Niewątpliwie dla osób głęboko wierzących obcowanie z niezwykłym obrazem religijnym oraz relikwiami świętego brata Alberta i błogosławionej siostry Bernardyny Marii Jabłońskiej będzie nader głębokim przeżyciem.

Mini przewodnik

Pełna nazwa tego klasztornego zakątka to Sanktuarium Ecce Homo Świętego Brata Alberta. Sam kościółek nie wyróżnia się na tle zabytków sakralnych Krakowa, ale to wyjątkowe miejsce kultu. Wiąże się z poruszającym wizerunkiem umęczonego Chrystusa, obrazem Ecce Homo pędzla Adama Chmielowskiego oraz relikwiami współzałożycieli albertyńskich zgromadzeń - św. brata Alberta i bł. Bernardyny Marii Jabłońskiej.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja