Sanktuarium Ecce Homo

Chrześcijańskie miejsce kultu znane również jako sanktuarium św. brata Alberta, ściśle związane z życiem, działalnością i twórczością tej niezwykłej postaci. Sanktuarium Ecce Homo w Krakowie to kameralny kościółek na terenie klasztoru albertynek, żeńskiego zgromadzenia współzakładanego przez błogosławioną siostrę Bernardynę Marię Jabłońską i świętego brata Alberta - czyli Adama Chmielowskiego.

Architektura krakowskiego sanktuarium Ecce Homo, wybudowanego w latach 1982-1985, pozostaje zdecydowanie w cieniu obrazu, który Chmielowski malował przez długi czas od 1879 roku. Można się spotkać z opiniami, wedle których poruszający wizerunek umęczonego do granic Chrystusa - czyli właśnie Ecce Homo, od wypowiedzianych przez Piłata słów “Oto człowiek” - jest wyrazem wielkiej przemiany, jaka właśnie dokonywała się życiu artysty. Technicznie rzecz biorąc dzieło nigdy nie zostało w pełni ukończone, w 1880 r. Chmielowski przywdział szaty jezuity, aby po paru miesiącach wstąpić w szeregi franciszkanów. Założone przez niego i wspomnianą Jabłońską zgromadzenie znane jest z pomocy ubogim, bezdomnym i opuszczonym. Zgodnie z maksymą: “Trzeba każdemu dać jeść, bezdomnemu miejsce, a nagiemu odzież, bez dachu i kawałka chleba może on już tylko kraść albo żebrać dla utrzymania życia”.

W sanktuarium Ecce Homo z Krakowa znajdują się także relikwie założycieli albertyńskich zgromadzeń zakonnych. Niewątpliwie dla osób głęboko wierzących obcowanie z niezwykłym obrazem religijnym oraz relikwiami świętego brata Alberta i błogosławionej siostry Bernardyny Marii Jabłońskiej będzie nader głębokim przeżyciem.

Dodaj opinię

Pełna nazwa tego klasztornego zakątka to Sanktuarium Ecce Homo Świętego Brata Alberta. Sam kościółek nie wyróżnia się na tle zabytków sakralnych Krakowa, ale to wyjątkowe miejsce kultu. Wiąże się z poruszającym wizerunkiem umęczonego Chrystusa, obrazem Ecce Homo pędzla Adama Chmielowskiego oraz relikwiami współzałożycieli albertyńskich zgromadzeń - św. brata Alberta i bł. Bernardyny Marii Jabłońskiej.

Sanktuarium Ecce Homo adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Sanktuarium Ecce Homo, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Sanktuarium Ecce Homo.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Sanktuarium Ecce Homo opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij