Synagoga Remu

Synagoga Remu znajdująca się na ul. Szerokiej 40 jest jedyną w mieście, żydowską bożnicą, która regularnie służy swym wiernym. Została zbudowana w 1553 r. przez Izraela ben Józefa - ojca wybitnego talmudysty i filozofa Mojżesza Isserlesa zwanego Remu, już wówczas piastującego stanowisko głównego rabina gminy krakowskich Żydów.

Grób Remu znajduje się na przyświątynnym cmentarzu, na którym pochowanych jest wielu innych rabinów i żydowskich uczonych. Miejsce spoczynku Remu uważane jest za cudowne, każdego roku pielgrzymują do niego pobożni Żydzi, by zostawić tam karteczkę z osobistą prośbą i modlitwą.

Współczesna architektura synagogi jest owocem jej XIX-wiecznej restauracji. Zniszczona i ograbiona w czasie II wojny światowej, w 1957 r. została odbudowana.

Dodaj opinię

Renesansowa bożnica, ufundowana w 1558 r. przez królewskiego bankiera I.I. Auerbacha dla swojego syna - cenionego rabina i uczonego zwanego Remu: dziś judaistycznego “świętego” spoczywającego na pobliskim cmentarzu. Przebudowaną w XIX w. synagogę udało się podnieść ze zniszczeń po II WŚ. Zachowały się m.in. pięknie wyrzeźbiony aron ha-kodesz i liczne polichromie.

Synagoga Remu adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Synagoga Remu, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Synagoga Remu.
Ceny biletów / cennik wejść do Synagoga Remu. Redakcja serwisu www.e-krakow.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 5 zł
    Synagoga Remu cena biletu ulgowego: 5 zł
  • 10 zł
    Synagoga Remu cena biletu normalnego: 10 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Synagoga Remu opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij