Uniwersytecka Kolegiata św. Anny

Kościół krakowskiego duszpasterstwa akademickiego, z historią sięgającą połowy XIV stulecia i panowania króla Kazimierza Wielkiego. Współczesna Uniwersytecka Kolegiata św. Anny w Krakowie powstawała w latach 1689-1703, zabytkowa konstrukcja reprezentuje styl barokowy. Pięknie dekorowana fasada to i tak skromna zapowiedź tego, co czeka na miłośników sztuki i architektury sakralnej we wnętrzu świątyni.

Pierwsze znane wzmianki o kościele św. Anny z Krakowa pochodzą z 1363 roku. Wówczas była to najprawdopodobniej drewniana budowla. W 1407 r. doszło do pożaru, który doszczętnie strawił przybytek. Postanowieniem Władysława Jagiełły świątynię odbudowano jeszcze w tym samym roku (murowana konstrukcja w stylu gotyckim), zaś po 11 latach król oddał kościół pod patronat Akademii Krakowskiej. Swoje obecne miana Uniwersytecka Kolegiata św. Anny zyskała w 1535 r., w wyniku decyzji biskupa Piotra Tomickiego. W 1689 r. zapadła decyzja o rozebraniu świątyni i wzniesieniu nowej. Kościół okazał się zbyt mały wobec rosnącej popularności kultu pochowanego tutaj świętego Jana z Kęt - kapłana i profesora AK.

W budowę nowej Uniwersyteckiej Kolegiaty św. Anny w Krakowie zaangażowało się zarówno środowisko akademickie, jak też królewski dwór Jana III Sobieskiego. Barokowa architektura świątyni nawiązuje do kościoła św. Andrzeja della Valle z Rzymu, nad projektem pracowali m.in. Tylman z Gameren (Niderlandy), Francisco Solari czy ks. Sebastian Piskorski. Ostatni z wymienionych planował głównie artystyczny wystrój wnętrza, który dziś stanowi największy wyróżnik kościoła.

Cóż, tutaj nie ma co wdawać się w słowne opisy - po prostu Uniwersytecką Kolegiatę św. w Krakowie trzeba zobaczyć na własne oczy. Te wszystkie freski, obrazy i inne malowidła, płaskorzeźby, figury, ołtarze, mnogość zdobniczych motywów, zabytkowe wyposażenie… W całym tym barokowym bogactwie na szczególne wyróżnienie zasługują stiukowe dzieła rzeźbiarskie Baltazara Fontany, malarskie prace Karola Dankwarta oraz Innocentego i Karola Montich - zwłaszcza polichromie sprawiające wrażenie trójwymiarowych obrazów - a także ołtarz główny z obrazem św. Anny Samotrzeć i organy, które do dzisiaj zachowały swoje pierwotne, piękne i niepowtarzalne brzmienie.

W Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny warto jeszcze zatrzymać się na dłużej przy pomniku Mikołaja Kopernika z 1823 r. - kiedy astronomiczne dzieła wybitnego uczonego i absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego wciąż jeszcze widniały indeksie ksiąg zakazanych przez Kościół - oraz łupy wojenne Jana III Sobieskiego z Odsieczy Wiedeńskiej.

Dodaj opinię

Jeden z najwspanialszych kościołów Krakowa, prawdziwa perła barokowej architektury i sztuki. Uniwersytecka Kolegiata św. Anny powstała w latach 1689-1703, na miejscu gotyckiej świątyni z 1407 r. i jeszcze wcześniejszego, drewnianego przybytku z XIV w. Kościół wyróżnia się piękną fasadą oraz przepychem bogato zdobionego wnętrza. Kunsztowne płaskorzeźby, trójwymiarowe polichromie czy wspaniałe organy.

Uniwersytecka Kolegiata św. Anny adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Uniwersytecka Kolegiata św. Anny, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Uniwersytecka Kolegiata św. Anny.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Uniwersytecka Kolegiata św. Anny opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij