Willa Karola Estreichera

Muzeum Rodu Estreicherów, Strat Kultury i Rewindykacji prowadzone przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Willa Karola Estreichera to kameralny zabytek z przełomu XIX i XX wieku - pierwotnie wybudowany na terenie Ojcowa, w latach 1946-1948 rozebrany, przewieziony do podkrakowskiej wówczas Woli Justowskiej i odbudowany od deski do deski.

Urządzone przez TPSP muzeum ma charakter biograficzno-historyczny. Profesor Karol Estreicher junior mieszkał tutaj od 1948 roku aż do śmierci w 1984. Jego działalność koncentrowała się na historii, ale zajmował się też sztuką i literaturą. Był m.in. badaczem naukowym, dyrektorem Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, działaczem społecznym, jednak największe zasługi położył na polu katalogowania i odzyskiwania dzieł sztuki zrabowanych Polsce w trakcie II Wojny Światowej.

Willa Karola Estreichera w Krakowie przeszła na własność Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych na mocy testamentu profesora UJ. Jednak przez pierwsze lata po tej zmianie zabytek był pozbawiony należytej opieki - budynek systematycznie niszczał, doszło też do kilku włamań i kradzieży. Dopiero w latach 2005-2009 udało się przeprowadzić remont generalny, po którym uroczyście otwarto Muzeum Rodu Estreicherów, Strat Kultury i Rewindykacji. Eksponaty stanowią przede wszystkim oryginalne elementy wyposażenia, rodzinne pamiątki oraz kolekcja dzieł sztuki.

Dodaj opinię

Ceny wejściówek do Willi Estreichera w Krakowie, Muzeum Rodu Estreicherów, Strat Kultury i Rewindykacji - stan na sierpień 2018:

  • 5 zł za bilet ulgowy
  • 10 zł za bilet normalny
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Zabytkowa rezydencja profesora UJ, zasłużonego badacza historii i sztuki. Willa Karola Estreichera powstała na przełomie XIX i XX w., po II WŚ przeniesiono ją do Woli Justowskiej. Obiekt stanowi własność Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, które po generalnym remoncie z lat 2005-2009 otworzyło tutaj Muzeum Rodu Estreicherów, Strat Kultury i Rewindykacji.

Willa Karola Estreichera adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Willa Karola Estreichera, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Willa Karola Estreichera.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Willa Karola Estreichera opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij