Zamek Królewski Niepołomice

Dla dawnych królów Polski drugi Wawel, a dla współczesnych turystów: główna siedziba Muzeum Niepołomickiego, a przede wszystkim wspaniały zabytek. Zamek Królewski w Niepołomicach powstał w XIV wieku, za czasów Kazimierza Wielkiego. Rezydencja była doskonałym punktem wypadowym na myśliwskie wyprawy do potężnej niegdyś Puszczy Niepołomickiej, z czego wyjątkowo skwapliwie korzystali później Władysław Jagiełło, Zygmunt I Stary czy Zygmunt II August.

Rzecz jasna na przestrzeni dziejów architektura niepołomickiego Zamku Królewskiego uległa ogromnym przeobrażeniom. Pierwotnie była to gotycka twierdza obronna, jednak już w XVI stuleciu na jej miejscu stała reprezentacyjna, utrzymana w renesansowym stylu rezydencja. Miano drugiego Wawelu budowla zyskała zarówno ze względu na upodobanie władców, jak też arkadowy dziedziniec. Niezwykle malowniczo prezentują się także Ogrody Królowej Bony. Więcej o historii zabytku i związanych z nim legendach opowiedzą przewodnicy.

Dziś w zrewitalizowanym Zamku Królewskim w Niepołomicach mieszczą się m.in. hotel, restauracja, opiekująca się zabytkiem fundacja, a także Muzeum Niepołomickie oraz parę galerii sztuki. Instytucję muzealną powołano do życia w 2001 roku, a na stałych wystawach można podziwiać bardzo interesujące eksponaty. Począwszy od historycznych dokumentów, ksiąg i kościelnego wyposażenia w kaplicy zamkowej, przez trofea i broń myśliwską z różnych zakątków świata czy prace fotograficzne znanego podróżnika Włodzimierza Puchalskiego, aż po ekspozycję o dziejach Niepołomic. Do tego dochodzą wystawy czasowe oraz oferta warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży szkolnej (kilkanaście scenariuszy o szerokim zakresie tematycznym).

Jako że podstawowy wariant zwiedzania Zamku Królewskiego Niepołomice obejmuje również wstęp do galerii sztuki, nie zaszkodzi wspomnieć czego można się w nich spodziewać. I tak “Sukiennice w Niepołomicach 2” prezentuje sztuką polską XIX wieku - w tym wiele dzieł nieprezentowanych wcześniej nigdzie. Z kolei “Salon Europejski” pokazuje obrazy, rzeźby i antyczne meble z Zachodniej Europy - fragment słynnej kolekcji Czartoryskich. Podobnie jak “Antyk okiem kolekcjonera”, tyle że tutaj wystawione są obiekty starożytne. Najstarsze pochodzą z XVII wieku przed naszą erą. Znaczna część zbiorów w zamkowych galeriach sztuki pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Dodaj opinię

Ceny wejściówek do Zamku Królewskiego w NiepołomicachMuzeum Niepołomickiego ; stan na sierpień 2018:

- oprowadzenie przez przewodnika po zamku plus indywidualne zwiedzanie galerii sztuki:

 • bilet ulgowy po 10 zł
 • bilet normalny po 15 zł
 • bilet rodzinny po 30 zł
 • bilet grupowy (dla powyżej 15 uczestników) po 10 zł/os.
 • usługa przewodnicka w języku obcym od 100 zł od grupy

- galeria sztuki Sukiennice w Niepołomicach 2:

 • bilet ulgowy po 6 zł
 • bilet normalny po 10 zł
 • usługa przewodnicka w języku polskim po 70 zł
 • usługa przewodnicka w języku obcym po 150 zł

- galerie sztuki Salon Europejski i Antyk okiem kolekcjonera:

 • bilet ulgowy po 6 zł
 • bilet normalny po 10 zł

- wejściówki na pojedyncze ekspozycje:

 • bilet normalny po 5 zł
 • bilet ulgowy dla grup szkolnych po 3 zł/os.

- lekcje muzealne po 6 zł/os.

WSTĘP WOLNY NA WYSTAWĘ “NIEPOŁOMICE. MIASTO, CZAS I LUDZIE”

DODATKOWE 50% ZNIŻKI NA KAŻDY BILET DLA HONOROWYCH DAWCÓW KRWI ORAZ POSIADACZY KARTY DUŻEJ RODZINY

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Piękny zabytek, pełniący dziś szereg rozmaitych funkcji. Zamek Królewski w Niepołomicach powstał XIV w., z czasem zyskał miano drugiego Wawelu - z uwagi na renesansową architekturę (zwł. arkadowy dziedziniec) i częste odwiedziny królów przy okazji polowań. Dziś mieszczą się tutaj m.in. hotel, restauracja, Muzeum Niepołomickie z kilkoma stałymi wystawami i współpracujące z instytucją galerie sztuki.

Zamek Królewski Niepołomice adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Zamek Królewski Niepołomice, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Zamek Królewski Niepołomice.
Ceny biletów / cennik wejść do Zamek Królewski Niepołomice. Redakcja serwisu www.e-krakow.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • od 5 zł
  Zamek Królewski Niepołomice cena biletu ulgowego: od 5 zł
 • od 6 zł
  Zamek Królewski Niepołomice cena biletu normalnego: od 6 zł
 • od 30 zł
  Zamek Królewski Niepołomice cena biletu rodzinnego: od 30 zł
 • Grupowy od 3 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Zamek Królewski Niepołomice opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij