Zamek Żupny - Muzeum Żup Krakowskich

Bodaj największe muzeum górnicze w całej Europie, nierozerwalnie związane ze słynną Kopalnią Soli Wieliczka. Wybudowany w XIII wieku Zamek Żupny przez kilka stuleci służył jako siedziba przedsiębiorstwa nadzorującego wydobycie cennego minerału. Natomiast Muzeum Żup Krakowskich jako państwowa instytucja kultury powstało w 1951 roku, z inicjatywy Alfonsa Długosza (artysty-malarza). O jego randze najlepiej świadczy fakt, że jako muzeum centralne podlega bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rzecz jasna największą atrakcję Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce stanowią podziemne trasy turystyczne w kopalnianych szybach, jednakże na Zamku Żupnym również czeka sporo ciekawych rzeczy. Jak choćby rozmaite konstrukcje o wartości zabytkowej: od baszty i murów obronnych z XIV w., aż po znajdujący się na dziedzińcu najstarszy szyb poszukiwawczy z połowy XIII stulecia. A poza tym różne wystawy stałe i czasowe, prezentujące dzieje warzelnictwa soli, tajniki geologii złóż, technologie górnicze oraz bogatą kolekcję dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego.

Główna ekspozycja Muzeum Żup Krakowskich, jaką Zamek Żupny w Wieliczce oferuje zwiedzającym, składa się z trzech części. I tak w zamkowych piwnicach znajduje się wystawa archeologiczna, gdzie warto zwrócić szczególną uwagę na 180 srebrnych groszy praskich. Z kolei w najbardziej reprezentacyjnej komnacie zamku, dawnej Izbie Grodzkiej, urządzono salę gotycką - tutaj dominują obrazy, meble, zbroje i inne antyki. Natomiast wizytówką całego Zamku Żupnego od lat pozostaje wystawa “Solniczki - małe arcydzieła sztuki”. Zbiory Muzeum Żup Krakowskich w tej kategorii liczą ok. 1000 obiektów: srebrne, złote, porcelanowe, pięknie zdobione, o fantazyjnych kształtach…

Ważna informacja dla turystów planujących wycieczkę z Krakowa do Wieliczki: do zwiedzania Zamku Żupnego i Muzeum Żup Krakowskich uprawnia bilet na trasę turystyczną Kopalni Soli Wieliczka w szybie Daniłowskiego.

Dodaj opinię

Ceny wejściówek do Muzeum Żup Krakowskich w Zamku Żupnym w Wieliczce - stan na sierpień 2018:

 • baszta, dziedziniec i szyb wejście bezpłatne - otwarte od kwietnia do października
 • 5 zł za bilet ulgowy
 • 8 zł za bilet normalny
 • 15 zł za bilet rodzinny (2+2 ALBO 1+3)
 • 6-9 zł/os. za szkolne zajęcia i warsztaty edukacyjne
 • +45 zł za oprowadzanie grupy przez przewodnika (w języku polskim lub obcym)

- bilety łączone z trasą turystyczną Kopalni Soli Wieliczka:

 • 59-64 zł za bilety normalne ; 89-94 zł za zwiedzanie z przewodnikiem w języku obcym
 • 42-46 zł za bilety ulgowe ; 69-74 zł w języku obcym
 • 160-174 zł za bilety rodzinne (2+2 ALBO 1+3) ; 247-262 zł w języku obcym
 • 27 zł/os. za bilety szkolne
 • + 10 zł za zezwolenie na fotografowanie/filmowanie
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Zabytek z XIII wieku, historyczna siedziba przedsiębiorstwa nadzorującego wydobycie soli z wielickich kopalń. Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce powołano do życia w 1951 r., a na Zamku Żupnym urządzono 3 stałe ekspozycje oraz przestrzeń dla wystaw czasowych. Można tu zobaczyć ciekawe eksponaty archeologiczne, reprezentacyjną salę gotycką oraz niezwykłą kolekcję pięknych solniczek.

Zamek Żupny - Muzeum Żup Krakowskich adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Zamek Żupny - Muzeum Żup Krakowskich, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Zamek Żupny - Muzeum Żup Krakowskich.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Zamek Żupny - Muzeum Żup Krakowskich. Redakcja serwisu www.e-krakow.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • od 5 zł
  Zamek Żupny - Muzeum Żup Krakowskich cena biletu ulgowego: od 5 zł
 • od 8 zł
  Zamek Żupny - Muzeum Żup Krakowskich cena biletu normalnego: od 8 zł
 • od 15 zł
  Zamek Żupny - Muzeum Żup Krakowskich cena biletu rodzinnego: od 15 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Zamek Żupny - Muzeum Żup Krakowskich opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij