KRAKÓW - Drugie pod względem ilości mieszkańców (ok.765 tys.), miasto w Polsce. Jest to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w naszym kraju. Kraków, to również dawna stolica, siedziba książąt i króli, miejsce 20 koronacji. Zespół Urbanistyczno-Architektoniczny Miasta Krakowa, został w 1978 roku wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Najważniejszy dla Polaków jest górujący nad centrum miasta zamek królewski na Wawelu. W latach 1964-1978 Kardynałem Krakowskim był Karol Wojtyła, późniejszy Ojciec Święty Jan Paweł II. W tym mieście na Nowej Hucie, znajduje się najbardziej charakterystyczny zespół architektoniczny okresu socrealizmu w Polsce. Kraków to również miasto tradycji takich jak: Wianki, konkurs szopek krakowskich, Bajgle, Parada Smoków, Lajkonik, Król Kurkowy, Juvenalia. W mieście można również wejść na jeden z trzech usypanych kopców: Wandy, Kraka lub Piłsudskiego. Kraków to również nowoczesne miasto, mające największy Park Wodny w Polsce.

6 NAJWAŻNIEJSZYCH ATRAKCJI:

  1. TRAKT KRÓLEWSKI - Ta historyczna droga, prowadzi od kościoła św. Floriana przez Barbakan, Bramę Floriańską i Rynek Główny do Zamku Królewskiego na Wawelu. Wśród wielu cennych zabytków, które znajdują się na tej niegdyś ceremonialnej królewskiej trasie, można wymienić kilka perełek, tej niezwykłej części miasta. W wielu plebiscytach Rynek Główny jest najpiękniejszym miejscem na ziemi. Jest drugim tak wielkim rynkiem w Europie. Sukiennice, kościół Mariacki, wieża ratuszowa, pomnik Mickiewicza to atrakcje rynku. Wzgórze wawelskie jest symbolem władzy królewskiej, tam jest też katedra w której dokonano 20 królewskich koronacji. Dzwon Zygmunta również jest na Wawelu.
  2. JUDAIZM W KRAKOWIE - We wschodniej części Krakowa, a szczególnie na Kazimierzu, zachowało się wiele pamiątek po dawnej diasporze żydowskiej. Najważniejszym miejscem od którego zaczyna się poznawanie Kazimierza jest Centrum Kultury Żydowskiej na ulicy Meiselsa. Niedaleka ulica Szeroka odkrywa kilka synagog, w tym najcenniejszą Starą Synagogą z XV wieku. Ta najstarsza żydowska budowla w Polsce mieści dzisiaj Muzeum Historycznego Miasta Krakowa z ekspozycją związaną z historią i kulturą Żydów w Krakowie. Obok jednej z trzech najstarszych synagog w Europie, renesansowej synagogi Remu z 1557 roku, znajduje się jeszcze starszy zabytkowy żydowski cmentarz - kirkut z 1511 roku.
  3. PARK WODNY - Składa się 3 basenów o największej w Polsce powierzchni 2000 m2. Atrakcje krakowskiego Parku Wodnego to nie tylko wielkość, ale również: stacje hydromasaży dennych oraz bocznych, bicze wodne,leżanki z hydromasażami, rwąca rzeka, dzikie źródła, przeciwprądy, tory do pływania, wanny jakuzzi z wodą solankową oraz nowoczesny zespół saunowy. Na basenach jest też miejsce do gry w siatkówkę, koszykówkę, piłkę wodną, a także do niezwykłego chodzenia po wodzie. Zjeżdżalnie mają łączną długość 800 metrów, a 202 metrowa rura jest najdłuższa w Polsce. Oczyszczanie wody w 100 %, stosowane jest za pomocą ozonu. Temperatura wody waha się w granicach 29 - 30 o Celsjusza.
  4. UNIWERSYTET JAGIELOŃSKI - Najstarsza polska uczelnia wyższa, powstała w 1364 roku, dzięki staraniom Kazimierza Wielkiego. Był to drugi po praskim 1348 r., a przed Wiedniem i Heidelbergiem na terenie Europy Środkowej. O światłości umysłu ponad obowiązujące zasady, mógł świadczyć czynami rektor Paweł Włodkowic, który miał odwagę na Soborze w Konstancji w 1415 roku, nie zgadzać się na stosowanie przemocy w nawracaniu pogan, a w tym czasie na jego oczach spalono byłego rektora praskiego, byłego duchownego i heretyka Jana Husa. Za panowania Władysława Jagiełły, był to bodaj najlepszy uniwersytet w tej części Europy. W wieku XIX dodano mu nazwę Jagielloński. Obecnie na wszystkich kierunkach i specjalnościach wprowadzono europejski system punktów kredytowych ECTS, umożliwiający bezproblemowe łączenie studiów na UJ ze studiami w innych krajach.
  5. SZOPKI KRAKOWSKIE - Zwyczaj urządzania obrazu przedstawiającego betlejemską stajenkę był zainspirowany przez św. Franciszka z Asyżu. Postacie biblijne odtwarzali Franciszkanie, nawet, gdy przybyli do Krakowa w 1237 roku. Siostry Klaryski z Krakowa posiadają w swoich zbiorach drewniane figurki jasełkowe z XIV wieku. Na przełomie XVIII i XIX wieku krakowscy murarze, w okresie zimowym, zaczęli budować małe przenośne szopki. Te niezwykłe konstrukcje, były małymi przenośnymi teatrzykami z którymi odwiedzano wówczas domy zbierając pieniądze za pokazywanie jasełek. Potem wielu wykonawców stało na ulicach krakowskich sprzedając szopki. Od 1937 roku, w pierwszy czwartek grudnia, ma miejsce prezentacja szopek, na stopniach pomnika Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku. Trwa wówczas konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską.
  6. NOWA HUTA - W tej dzielnicy Krakowa powstał oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Głównym tematem oddziału są dzieje Nowej Huty. Można tam dostrzec historyczną już architekturę i urbanistykę starej części Nowej Huty wraz z Placem Centralnym i Centrum Administracyjnym kombinatu. Ciekawa jest również nowoczesna architektura sakralna, wpisana w walkę mieszkańców z systemem komunistycznym. Oddział muzeum ma swoją siedzibę na os. Słonecznym, na parterze bloku mieszkalnego. Wszystkie eksponaty i budowle działają na zasadzie Muzeum rozproszonego - Ecomuzeum. Istnieje także ekspozycja poświęcona nowohuckiej Solidarności.
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij