Kraków

Dawna stolica kraju, aktualnie administracyjnie “tylko” główne miasto województwa małopolskiego z ponad 750 tys. stałych mieszkańców. Kraków pozostaje też prężnym ośrodkiem akademickim i wielką atrakcją turystyczną dla licznych gości z całego świata.

Jak na miasto z tak długą i bogatą historią przystało - jako pierwszy o bogatym nadrzecznym grodzie na skrzyżowaniu szlaków handlowych wspominał w swojej relacji kordobański kupiec Ibrahim-Ibn-Jakub w 965r. - pełno w nim przepięknych zabytków. Zamek Królewski na Wawelu, Bazylika Mariacka, Rynek Główny z Sukiennicami, Kopiec Kościuszki, Barbakan, żydowski Kazimierz… można by tak jeszcze bardzo długo wymieniać. A już zwiedzenie wszystkich interesujących miejsc, wliczając w to wszelkie muzea i galerie sztuki, to zajęcie na które miesiąc czasu mógłby nie wystarczyć.

Kraków niezmiennie umacnia swoją pozycję jako ważne centrum kultury. Liczba organizowanych festiwali, imprez, koncertów, przedstawień itp. przyprawia o ból głowy - doba ma tylko 24 godziny, a nie da się też przebywać w dwóch punktach jednocześnie, trzeba coś wybrać. Kuszą również rozrywki z niekoniecznie wysokiego gatunku.

W Grodzie Kraka, mimo typowo wielkomiejskiego zgiełku, da się odnaleźć enklawy spokoju. Zielone tereny parku miejskiego Planty czy rozległe krakowskie Błonia, Aleja Róż w Nowej Hucie, Las Wolski, zalew na Zakrzówku, promenady nad Wisłą - wszystkie przyciągają osoby spragnione wypoczynku i rekreacji. Pomimo legendarnego już smogu, czynne uprawianie sportu należy już do lokalnej tradycji. Nie tylko ze względu na zawodowe kluby i profesjonalistów przygotowujących się do zawodów, ale też na infrastrukturę umożliwiającą ćwiczenie szeregu dyscyplin sportowych: piłki nożnej, pływania, kajakarstwa, tenisa, piłki ręcznej, siatkówki, narciarstwa i jeszcze wielu, wielu innych.

Kraków, choć formalnie nie jest już najważniejszym miastem w Polsce, to dzięki bogatej historii i jeszcze bogatszej ofercie stanowi O-BO-WIĄZ-KO-WY punkt na turystycznej mapie kraju.

Dodaj opinię
Kraków adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kraków, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kraków.
  • 30-001 Kraków
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kraków opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Tagi
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij