Kraków - informacje praktyczne o miejscowości

Dojazd do Krakowa

Kraków miasto położone w południowej Polsce, w środkowo zachodniej części województwa małopolskiego nad rzeka Wisłą. Kraków otaczają krainy geograficzne: Brama Krakowska, Kotlina Oświęcimska, Kotlina Sandomierska, Podgórze Zachodniobeskidzkie, Wyżyna Krakowsko – Częstochowska. Sąsiadujące powiaty to: krakowski, wielicki i proszowicki wraz z należącymi do nich gminami: Igłomia – Wawrzeńczyce, Kocmyrzów – Luborzyca, Koniusza, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Słomniki, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki.

Kraków jest rozbudowanym węzłem transportowym i komunikacyjnym. Przez miasto przechodzą drogi krajowe i europejskie: droga krajowa nr 7, nr 44, nr 75, nr 79, nr 94. W relacji wschód – zachód południową strona miasta przebiega autostrada A4.

Kraków to jeden z największych węzłów kolejowych w Polsce. Dworzec Główny PKP w Krakowie znajduje się przy Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego 3 na Starym Mieście. Transport kolejowy oferuje połączenia z większością miast w Polsce: szybkie połączenia Pendolino z Warszawą i Gdańskiem (PKP InterCity) oraz połączenia międzynarodowe z Wiedniem, Pragą, Budapesztem oraz Lwowem. Połączenie z Pragą jest dostępne również przez firmę LeoExpress. Informacje o aktualnym rozkładzie jazdy PKP znajduje się na Goeuro.pl.

W Krakowie istnieje rozbudowana infrastruktura transportu miejskiego. Autobusy miejskie komunikacji publicznej obsługują 157 linii. Sieć tramwajowa to 27 linii. Kursuje również tramwaj wodny który obsługuje 7 wodnych przystanków na szlaku Wisły. Po krakowskich ulicach jeździ również 3900 taksówek. Główne postoje taxi znajdują się na ul. Prądnickiej 1 oraz ul. Sławkowskiej 29. Miasto opasają pierścieniowo 4 obwodnice z czego I i II są całkowicie domknięte.

Lotnisko Kraków – Balice. Kraków Airport im. Jana Pawła II. Oferuje połączenia z ponad 59 miastami na Świecie. Lotnisko posiada 2 Terminale. T1 - międzynarodowy oraz T2 – krajowy.

rozwiń
Kraków - informacje praktyczne o miejscowości
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij